Anne Yemekte Ne Var?

İlk Kahvaltı / Bebeklerde kahvaltıya başlamak..

Bebeklerde kahvaltıya başlamak..
Ek gıdalara 5. ayda sebze ve meyveyle başlamış olan bebekler 6. ayla birlikte kahvaltıya başlayabilirler.
Kahvaltı öğününü bebek uyandıktan sonra 20-30 dakika içinde verebiliriz. Bebeğimize vereceğimiz kahvaltı saati onun gün içindeki diğer öğünlerinin saatini de belirliyor. Bu yüzden kahvaltıyı çok geç saate bırakmamak gerekiyor.  Genelde bebekler sabaha karşı veya sabah çok erken uyandıkları için o saatte anne sütü veya mamasını içerek tekrar uyur. İkinci uyanışında açken artık kahvaltı öğününü vermek gerekir.
Örneğin bebek sabah çok erken uyanıyorsa,  anne sütü veya mama alarak tekrar uyuyabilir. Sonrasında ikinci uyanışında tekrar anne sütü alabilir, üzerinden 1.5-2 saat geçtikten sonra kahvaltı öğünü verilebilir. Eğer anne sütü almıyorsa, bu ikinci uyanışta direk olarak kahvaltı öğünü verilebilir.
 
Nasıl başlayalım, Neler verelim?
Eğer bebeğiniz hazırsa ile tek tek kahvaltı besinlerini tek tek tattırarak başlayabilirsiniz. Neler tattırabilirsiniz? Tuzsuz peynir, lor peyniri, yumurta sarısı, zeytin, zeytin ezmesi, tuzsuz tereyağı tattırabilirsiniz. Anne sütü veya mama ile hazırlanan pirinçli tahıl mamasını kahvaltıda kullanabilirsiniz.
Diğer yöntem bebeklere biraz daha kahvaltıyı öğün gibi öğreten, bebeğin besinleri dolu dolu yemesini sağlayan klasik yöntem. Kahvaltıya önce tahıl tozu (pirinçli, yulaflı, karışık tahıllı) anne sütü veya mama ile hazırlayarak başlayıp bir hafta içinde içinde yanında 1 tatlı kaşığı lor peyniri, veya 10-15gr tuzu alınmış beyaz peynir, 1 çintik tereyağı, yarımın yarısı (çeyrek) yumurta sarısını ezerek vermek. İster ayrı ayrı verebilirsiniz, ister içine ekleyerek. Ben bu dönemde bebek hangisini seviyorsa, nasıl yiyebiliyorsa onu verme taraftarıyım. Asla bebeği bitirmeye zorlamamak gerektiğini düşünüyorum. Bebek yiyebilceği kadarını yer. Tek tek yiyemen bebekler için karıştırarak verme taraftarıyım. Çünkü bebeğin bu dönemde yumurtaya, peynire başlaması önemli. Bu şekilde besinleri karıştırarak başlayan anneler en geç 9 ayla birlikte ve bebek büyüdükçe, yumurtayı, peyniri, zeytini tek tek tattırmalı, bebeğin kendisinin yemesine izin vermeliler.

Benzer Tarifler

© 2021 Anneyemektenevar.com