Anne Yemekte Ne Var?
Bebek Beslenmesinde İnek Sütü

Bebek Beslenmesinde İnek Sütü

Tüm dünyada ve ülkemizde bebek beslenmesinde inek sütü 1 yaşından önce önerilmiyor. İnek sütüne geçişte 1 yaşı beklemek, acele etmemek gereklidir. Bunun en temel nedenlerinden biri bebeğin sindirim sistemi ve genel gelişiminin 1 yaşından önce inek sütünü hazmetmeye ve tolere etmeye tam olarak hazır olmamasıdır. Erken verilmeye başlanırsa hazımsızlık, tolere edememek, alerjik reaksiyon gibi riskleri arttırmış oluruz.
 
1 yaşından sonra, eğer bebeğin sindirim sistemi çok hassas değil ise, alerjik bir bünyesi yoksa, önce yarım su bardağı ile başlayıp daha sonra 1 su bardağına kadar çıkarak inek sütü vermeye başlayabilirsiniz. Mümkünse suluk veya bardak ile başlamak, bebeği bu şekilde en baştan alıştırmak idealidir.
 
Eğer bebeğinizin hassas olduğunu düşünüyorsanız sütü yarı yarıya sulandırarak da başlayabilirsiniz.
 
Süte başladıktan sonra bebeğinizin beslenmesinde sütün artık önemli bir yeri olacaktır. Süt protein, kalsiyum, magnezyum, B12 ve B2 vitaminlerini içerir. İdeal süt tüketimini günlük ortalama 500ml (yaklaşık 2 su bardağı) ile 750 ml (3 subardağı) arasında ayarlayabilirsiniz. Eğer bu miktarı içemiyorsa kalanını yogurt tüketimi ile tamamlayabilirsiniz.
 
Sağlıklı bebek ve çocuk beslenmesinde yukarıda belirtilenin üzerinde, daha fazla süt tüketimi önerilmemektedir. Aşırı süt tüketimi bebek ve çocukların yemek yerine sütü tercih etmelerine, vitamin ve mineral eksikliklerine neden olur.
 
Bebeklikten itibaren sütü sade olarak, içine şeker, bal, pekmez, çikolatalı veya aromalı tozlar karıştırmadan içmeye alıştırmak gerekir. Eğer en baştan prensipli davranırsanız sütü sade olarak içmeye alışacaktır. 
 
Süte geçtikten sonra bebeğinize sütlü ürünler de pişirmeye başlayabilirsiniz. Şekersiz sütlaç, şekersiz muhallebi pişirip üzerine az miktarda bal veya pekmez gezdirerek bebeğinize yedirebilirsiniz. 
© 2018 Anneyemektenevar.com