Anne Yemekte Ne Var?

BLW / BLW’DE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

BLW’DE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:
  • Boğulma, Genize Kaçma Durumu (choking hazard):
Bu yöntem bebeğin çok iyi gözlemlenmesi ve bebeğin iyi anlaşılması gereken bir yöntemdir. 5, 6 ve 7 aylık bebeklere el yemekleri verirken yanında sürekli gözlemleyen bir yetişkin olması gereklidir. Mutlaka bir yetişkin gözetiminde olmalı, ama  özellikle bebeği en iyi anlayan anne gözetiminde olması daha uygundur.
  • Demir ve Kalori Yetersizliği (deficiency in iron&calorie intake):
ESPGHAN bebeklerde ek gıdalara başlangıç üzerine yayınladığı 2017 tarihli bildirisinde BLW’yi bebek beslenmesini geliştiren yardımcı bir yöntem olarak kabul etmektedir. Bunun yanında sadece bu yöntemle beslenen bebeklerin demir eksikliği ve kalori eksikliği ile karşılaşma risklerine de dikkat çekmektedir.
  • Bebeğin Tepkilerine Uygun Beslemek :
BLW’nin ek gıdalara ilk başlarken birebir uygulanması her bebek için aynı derecede doğru olmayabilir. Erken doğum, düşük kilolu doğum, çoğul bebekler ek gıdalarda daha hassas olabilirler. Bununla birlikte herşeyi düzgün giden bir bebek de kendisiyle aynı ayda olan diğer bir bebekle benzer tepkileri vermeyebilir. Bu nedenle özellikle ek gıda döneminde bebeğin anne, baba ve bakıcısı tarafından  çok iyi gözlemlenerek, bebeğin tepkilerine uygun olarak (responsive feeding) beslenmesi gerekir. 
© 2019 Anneyemektenevar.com