Anne Yemekte Ne Var?

İdeal Yöntem / BEBEĞİ ‘DİNLEYEREK BESLEMEK’ (Responsive Feeding)

BEBEĞİ ‘DİNLEYEREK BESLEMEK’ (Responsive Feeding)
  • Standart bebek olmaz! Bebeğin fiziksel ve psikolojik gelişimine, gösterdiği tepkilere göre ek gıdalara başlamak gerekir. Bir bebek için çok başarılı ve doğru olan bir yöntem diğer bir bebek için uygun olmayabilir. Bu nedenle genel doğruları uygularken bebeği iyi gözlemleyip bebeğin doğrularına göre yol almalıyız.
  • Tepkilerine göre besleyelim, ona karşı değil! Bebeğin tepkilerini anlamadan beslersek yani onun açlık belirtilerini keşfetmeden yedirmeye çalışırsak, açlık ve tokluk hissinin gelişimini engellemiş oluruz. Olumsuz beslenme alışkanlıkları ortaya çıkmaya başlar, ileride fazla kilo, obezite riskini artırmış oluruz. Bebekle karşılıklı etkileşim halinde olursak bebeği dinliyor ve anlıyor oluruz.
Bebeği dinleyerek beslersek önündekini bitirmesi için zorlamamıza gerek kalmaz; bebek durduğu zaman biz de dururuz.
  • Her ağlama açlık belirtisi değil! Açlık - tokluk belirtilerini anlamaya çalışalım. Bebekler acıktığını sadece ağlayarak anlatmaz veya ağladıklarına mutlaka aç demek değildirler. Bebekler acıktıklarını motor becerileri ile çeşitli ifade ve mimiklerle ve çıkardığı seslerle belli ederler. Her bebek bunları kendine özgü şekilde yapar. Bebeğe özgü bu tepkileri iyi gözlemleyerek anlayabiliriz. Böylece bebeğin acıktığını, daha yemek istediğini veya doyduğunu, artık yemek istemediğini anlayabiliriz.
  • Aralıklarla besleyelim. Bebeklerin ufacık midelerini büyük miktarlarla doldurmayalım. Aralıklı beslenmelerle ilerleyelim. Ay aralıklarına ve yaş aralıklarına uygun miktarlarda öğünler sunmaya dikkat etmeliyiz. 
Bebeğinizin iyice acıkmasını ve bir sonraki öğünü istemesini bekleyin. Saat aralıkları, bebeğin yediği öğün miktarlarına ve aylara göre değişir. Genel olarak her öğün arasında 2,5 - 3 saat olmalıdır. Eğer bebeğinizin bir önceki öğününü az yediğini ve erken acıkacağını düşünüyorsanız beslenme saatini 10 - 15 dakika erkene alabilirsiniz. Kitapta her dönem aralığı için size yardımcı olacak öğün içeriklerini her bölümün başında bulabilirsiniz.
  • Onu da sofraya almayı unutmayalım! En iyi dinleme ailece yemek yerken olur. Bebeğinize aile sofranızda yer açın. Bu onun hem psikolojik hem fiziksel gelişimini destekleyen en güzel yollardan biri. Sofrada onunla iletişim kurun, kendi kendine yemeye çalışmasına izin verin. 
© 2018 Anneyemektenevar.com