Anne Yemekte Ne Var?

Alerji / EK GIDALARA BAŞLARKEN BESİN ALERJİSİ KONUSU

EK GIDALARA BAŞLARKEN BESİN ALERJİSİ KONUSU
Besin Alerjisi bebek ve çocuklarda giderek daha sık görülmeye başlanıyor. Bazı tip alerjiler ek gıdalara başlandığında hemen kendini belli ederken bazı alerjik reaksiyonlar zaman içinde çıkıyor. Bazı durumlarda 2 yaşa doğru alerjik reaksiyon ve gıda hassasiyeti geçerken (geçici alerji) bazı durumlarda kalıcı olabiliyor.
Ek gıdalara doğru besinlerle doğru miktarlarda başlamak gıda hassasiyeti ve alerji açısından önemli. Ek gıdalara bebek hazır değilken geçilirse alerjik reaksiyon olasılığını arttırmış oluyoruz.
 
Besin alerjilerini fark edebilmek için, bebeğinizin özellikle dışkısını ve cildini yakından gözlemleyin. İshal, kabızlık, gaz, şişkinlik, ciltte kızarıklık ve döküntü, hırıltılı solunum, bulantı ve kusma alerjik reaksiyonun çeşitli belirtileridir. Sıklıkla ilk yıl görülen bu tip reaksiyonların bazıları geçici olabilir.
 
Aile bireylerinde alerji olması bebekte olma ihtimalini arttırır. Özellikle besin alerjisi olan anne babaların bu durumu çocuk doktoruna bildirmeleri gerekir. Ebeveylerden birinde alerji varsa bebekte olması % 50, her iki ebeveynde de varsa % 75 riski artırır.
 
Günümüzdeki bilgilere göre alerji riski olan bebeklerde bile ek besinlere 6. aydan sonra geçilebilir. Alerjiyi gözlemleyebilmek için ek besinlerin yavaş olarak tanıştırılması gerekir. Örneğin ailede kuvvetli bir şekilde süt alerjisi varsa sütlü besinleri (yoğurt ve peynir gibi) bu bebeklerde 9. aydan sonra ve az miktarlarda başlamak gerekiyor. Alerji ihtimali olan bu besinin başlandığı günlerde yeni bir besin başlanmamalı ki besinin etkisi gözlemlenebilsin.

Benzer Tarifler

© 2018 Anneyemektenevar.com